Výdobytky doby občas zasáhnou i finanční sféru. O co větší radost to je, když je novinka pozitivní a ušetří nám čas! Asi nikdo není bůhví jaký fanda fakturování. Znáte to – koncem měsíce strávíte hodiny datlováním položek, účtů, IČ, DIČ atd. Co když vám ale řekneme, že nyní existuje snadný způsob, jak vypisování přeskočit?

Seznamte se, QR faktura

QR faktura zjednodušuje přenos základních účetních dat z obyčejné offline papírové faktury rovnou do vašeho účetního systému. Vynálezcem tohoto převratného nástroje je sama Komora daňových poradců. QR faktura vám pomůže rychleji manipulovat s údaji v hlavičce každé faktury a podobných daňových dokladů. Její předností je automatizace přenosu údajů z faktur do účetních systémů a to bez nutnosti zásahu člověka.

Co z toho plyne pro podnikatele?

  • urychlí se zpracování dokladů
  • sníží se chybovost vyplňování dokladů
  • logicky se sníží náklady na opravy výše zmíněných chyb

Co k tomu potřebuji?

  • čtečku QR kódu

Jak to funguje?

Pomocí QR čtečky naskenujete údaje z papírové faktury, konkrétně její QR kód. Tím se vyplní políčka ve faktuře. Jakýkoliv údaj můžete následně změnit.

QR kód

Vzpomínáte, kolik chyb se nadrobilo po při prvním kontrolním hlášení? Prezidentka Komory daňových poradců ČR, Petra Pospíšilová, se domnívá, že QR faktura významně přispěje ke správnému vyplnění kontrolního hlášení:

 “Využití QR Faktury významně přispěje k tomu, aby odběratel reportoval do kontrolního hlášení stejné údaje jako jeho dodavatel. Dojde tak k podstatnému snížení počtu vad kontrolního hlášení jen z důvodu nepřesného přepisu dat a také snížení nákladů na vydávání výzev oběma stranám obchodu k odstranění těchto vad.„

Čím nás QR faktura ještě překvapí?

QR faktura má v sobě již zabudovaný platební systém pomocí QR platby. Faktura má jen 1 QR kód na vše – vyplníte tak účetní informace i platební údaje pro bankovní příkaz, je-lito vaše přání. Nejedná se o komerční produkt. Nemusíte se registrovat nebo něco kupovat (tedy kromě QR čtečky), abyste mohli QR fakturu spokojeně používat.

Komora daňových poradců ČR tak prostřednictvím QR Faktury přináší nástroj, díky němuž se zjednoduší život podnikatelům, daňovým poradcům a účetním.„

říká tajemník Komory, Radek Neužil.

A kdo se nejvíc raduje?

Všichni zpracovatelé papírových faktur – daňoví poradci, účetní a podnikatelé – tedy snačná část našeho obyvatelstva má díky QR faktuře druhé Vánoce.

Vynalézavost českých hlaviček nezná hranic

Firma H&M DataSoft s.r.o. dostala výborný nápad: Vygenerovat platební QR kód i pro fakturu přijatou. Můžete rovnou přijatou fakturu zaplatit bez prodlevy či odsouvání. Výhody QR plateb si uvědomují i banky:

QR platba

Jak se generuje QR kód…

K vygenerování vlastního QR kódu na cokoliv (faktura, nastavení WiFi, URL adresy atd) můžete využít český generátor QR kódů.