Veřejná diskuze zahájena

Ministerstvo financí v řadě nepříliš populárních změn podniklo směrem k občanům vstřícný krok. Byla zahájena veřejná diskuze, která by se měla stát zdrojem zajímavých podnětů a podkladů pro připravovaný Zákon o dani z příjmu. Ten by měl začít platit v roce 2020 a již nyní lze předpokládat, že přinese mnoho novinek. Ministerstvo financí slibuje zjednodušení výběru daní.

Hlavní změny

Mezi představené změny, se kterými Ministerstva financí a Zákon o dani z příjmu v roce 2020 počítá, patří například samovyměření daní. Díky němu by měl daňovému subjektu dorazit dříve přeplatek na dani. Dlouho diskutovaný integrovaný systém správy daní a sociálního a zdravotního pojištění, který by měl přinést pokrokový výběr daní i pojistného na jednom místě a formuláři, začne dle odhadů fungovat o dva roky později. Velké množství administrativy by se mělo automatizovat, případně přenést do elektronické komunikace.

Výpočet daní

Návrh Ministerstva financí shrnující změny, které Zákon o dani z příjmu v roce 2020 přinese, prezentuje také návrhy výpočtu jednotlivých daní. Zákon by měl řešit jak daň z příjmu fyzických osob, tak daně z příjmu firem.

Chcete zákon ovlivnit?

Ministerstvo financí je nyní otevřeno podnětům, které do čtvrtka 10. listopadu přijímá na e-mailové adrese DanezPrijmu@mfcr.cz. Máte-li tedy nějaké konkrétní připomínky a návrhy pro Zákon o dani z příjmu, neváhejte Ministerstvo financí kontaktovat.