“Podnikám, tedy jsem.„

Staráte se poctivě o svoji menší či střední firmu a platíte daně. Je to řehole, to se asi shodneme. Co když vám ale řekneme, že existují způsoby, jak si to české podnikání trochu zpříjemnit?

Pokud jste výlučně podnikatel / podnikatelka, nebo-li OSVČ, a máte chuť sami rozhodovat o svých dosud nezdaněných penězích, čtěte dále.

Daňový základ může být (světe, div se) flexibilní

Určitě jste již slyšeli o tzv. daňových paušálech.
Tak třeba profese jako zemědělství a řemesla mohou daňový základ snížit o 80 %. Ostatní OSVČ dosáhnou na uplatnění paušálu ve výši 60 %, což je pořád nezanedbatelné snížení. Důležité je vědět, kolik si můžete odepsat z daní.

Nezávislí podnikatelé, znalci, tlumočníky a insolvenčními správci dosáhnou na odpis ve výši 40 %. Na pronajímatele zbyla poslední příčka, 30 %.

Největší radost mají z paušálů především drobní živnostníci, protože jim značně usnadňuje administrativu.

V čem je háček?

Už jste si asi všimli přísnějších podmínek při odpisu z daní od roku 2013.
Daňovou slevu na děti a manželku (případně manžela) nemůžete kombinovat zároveň s daňovým paušálem.

Příklad: Máte příjmy z jiných činností a jen u některých využíváte paušál. Pokud sečtete příjmy z těchto činností a základ daně zůstane s paušálem nižší než 50 % součtu základů daně bez paušálu, pak máte nárok na slevu za rodinu.

8 tipů, jak ušetříte na dani

1. Uplatněte na firemní auto paušál až 5.000 korun.

Tuto slevu na dani uplatní podnikatel i obchodní společnost.
Jen si zjistěte, zda se to vyplatí. Druhá možnost je účtovat skutečné náklady. To pak ale musíte pravidelně zapisovat vše do knihy jízd.

Pozor na podmínku ⚠️
Paušál musíte uplatňovat po celý rok a nemůžete ho kombinovat se skutečně vynaloženými náklady. Auto také nesmí být bezúplatně půjčené.

Jakmile s konkrétním autem jezdí i váš zaměstnanec ve volném
čase
, snižuje se paušál na 4.000 korun.

Na paušál můžete odepsat až 3 auta. Pokud auto vlastní zaměstnanec, získáváte další výhodu: v rámci služební cesty si odečtěte náklady na jeho pohonné hmoty i stravné. Nemusíte z nich odvádět daň z příjmu, sociální ani zdravotní pojištění (alias zdravsoc).

2. Přilepšete svému zaměstnanci a snižte si náklady.

Přispějte mu na životní pojištění, penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Částky se strhnou z plateb za zdravsoc.

3. Motivujte studenty. Vrátí se vám to.

Pokud řídíte menší či rodinnou firmu, zasponzorujte studenta, který se připravuje na práci ve firmě. Možností máte několik:

  • stravování,
  • ubytování,
  • vzdělávání související s výkonem budoucího zaměstnání.

Odečíst si můžete až 2.000 korun měsíčně za žáka a 5.000 korun měsíčně za studenta VŠ. Ani zde neplatíte zdravsoc.

4. Vzdělávejte i zaměstnance. Ušetříte.

Přispějte zaměstnanci na vzdělání, které souvisí s výkonem jeho pracovní činnosti a snižte si daně. Do kategorie uznatelných odvodů patří nepeněžní plnění jako rekvalifikační kurz pořádaný agenturou nebo jazykový kurz. Jistě své zaměstnance budete dovzdělávat s tou správnou motivací.

5. Přilepšete sobě i zaměstnancům. Dovolenou.

Tuto možnost snížení daně využijete i jako pracující ve vlastní firmě. Každému zaměstnanci můžete přispět až 20.000 korunami.

Částku si sice neodepíšete od základu daně (firma zaplatí daň z příjmu), ale zdravsoc vás mine, protože peníze na dovolenou jdou zaměstnanci na ruku (sám neplatí odvody).

6. Zaměstnáváte člověka se zdravotním postižením? Uplatněte nárok na slevu.

Na osobě s mírným zdravotním postižením ušetříte až 18.000 korun, u těžších případů až 60.000 korun za každého.

7. Rozložte si případnou ztrátu do více let.

Špatný rok? Záporná čísla si rozložte až do dalších 5 let. Ani to nemusí být najednou. Snižujte daňový základ postupně podle vlastních potřeb a možností. To celkem ujde, že!

Jako začínající podnikatel v konkrétní firmě s ne příliš prosperující minulostí si daňový základ snížíte jen tím, že takovou firmu se záporným hospodářským výsledkem koupíte. Jen si ji nejprve dobře proklepněte.

Otázku snížení daňového odvodu pomocí tzv. offshore společností si necháme do jiného článku.

Jedno malé varování na závěr

Odložíte-li daňovou optimalizaci na poslední chvíli, držte se přitom základního pravidla:

Připravte se zdůvodnit u každého zdanitelného nákladu 100% využití pro podnikání.

Plus:

  • Náklady na vánoční firemní večírek si odečíst opravdu nemůžete.
  • 2 notebooky pro 5 zaměstnanců jsou OK, 5 počítačů pro 2 zaměstnance nikoliv!
  • Ani domácí spotřebiče si bez kuchyňky od daně neodečtete.
  • Rodinou dovolenou jako služební cestu nevykážete. Prostě nevykážete.
  • Nákup pracovního oděvu a jeho proplacení, resp. snížení z daně, je uplatnitelné pouze v případě, že se na oděv vyšije firemní logo.

V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat. Doufáme, že jsou vám tipy, jak ušetřit, užitečné. Podněty k dalším tipům nám pište na plzen@dane-bily.cz nebo Facebookovou stránku.