Přemýšlíte, jak si naspořit potřebnou sumu peněz, které využijete v důchodu? Podle expertů je stále nejlepší variantou zvolit si penzijní spoření. Třetí důchodový pilíř využívá asi 4,5 milionů Čechů. Nejvíce Čechy láká odměna státu, co se týče investování, zůstávají u konzervativních strategií.

Jaké změny přinesl rok 2016 v penzijním spoření?

Penzijní spoření je velmi výhodná forma jak si spořit peníze, navíc díky podpoře od státu si můžete zajistit na penzi velmi slušný finanční obnos. Pro modelový příklad můžeme uvést situaci, kdy si zaměstnanec ukládá každý měsíc 1000 korun. Při pravidelné úložce si za 30 let může přijít na sumu téměř 1,5 milionů korun. V případě, že je odvážný a nastaví si dynamickou strategii, bude částka vyšší. Státní podpora bude činit 82 800 korun. Výběr z několika možných strategií je výhodou, protože spoření v podílových fondech spoření na penzi ideálně doplňuje.

Vzhledem k tomu, že ještě mnoho obyvatel ČR nespoří na důchod a doplňkové penzijní spoření, zvané také třetí pilíř, je dosud nijak neoslovilo, přinesl rok 2016 mnoho zajímavých novinek. Nově mohou začít spořit i studenti, kterým nebylo dosud 18 let, část naspořených peněz je možné si vybrat v průběhu spoření a také jsou zde vyšší daňové slevy. Změny se dotknou nově uzavřených smluv od roku 2013. Nyní si je trochu přiblížíme.

Spořit můžete i dětem

Podobně jako u stavebního spoření, lze nově uzavřít penzijní spoření dětem, které nejsou plnoleté. Na rozdíl od stavebního spoření mohou rodiče s těmito penězi nakládat, aniž by potřebovali svolení opatrovnického soudu. Zákon umožňuje v 18 letech část peněz vybrat a použít dle potřeby.

Vyberte si peníze už v 60

Jedním z důvodů, proč se lidé do třetího pilíře příliš nehrnou, byla změna v roce 2013, kdy si noví účastníci mohou vybrat peníze až ve chvíli, kdy odejdou do důchodu. Omezení je zrušeno a vy si můžete peníze vybrat už v 60 letech. Pro mnoho lidí je tato změna velmi významná.

Další výhodou je vyšší odpočet daní

Účastník na penzijním připojištění si nově může odečíst z daní 24 000 Kč a zaměstnavatel až 50 000 Kč. Tato zásadní změna začne platit v roce 2017. Tato změna se dotkne těch klientů, kteří si na spoření odesílají více než 2000 Kč měsíčně, od ledna více než 3000 Kč. Dani z výnosu se dle nových pravidel vyhnete tím, že si rozložíte výplatu penze na dobu deseti let a déle. Můžete si tak značně přilepšit.

Zvýšení poplatků za správu fondů

Se změnami výhodnými dojde i k nevýhodné změně a to zvýšení poplatků za správu fondů. Poplatky se zvýší o dvě desetiny procenta, zvýší se i výše odměny z ročních výnosů a to na 15 %. Za několik let spoření zaplatíte na poplatcích až několik tisíc korun navíc. Výše poplatku závisí na tom, kolik budete mít ve fondech uloženo. Klienti, kteří spoří v transformovaných fondech budou mít rovněž zvýšeny poplatky o dvě desetiny procenta, ale klesne jim odměna pro penzijní společnost z ročního výnosu na 10 %. Zvýší se jim náklady o několik desetikorun ročně.
 

V případě dotazů týkajících se problematiky penzijního spoření nás neváhejte kontaktovat a my vám poradíme.

 

Chcete vědět více? Zeptejte se nás na Live-chatu.