Komora daňových poradců ČR zadala počátkem roku průzkum s cílem zjistit, jaká jsou nejčastější očekávání od daňových poradců. Firmy a živnostníci chtějí hlavně klid – mít vše ohledně daní a účetnictví v pořádku, správně vyřešit složité situace a vyhnout se případným sankcím.

1. Daňový poradce ručí za pořádek v daních

Podle dotázaných firem a OSVČ by daňového poradce měl mít každý, kdo podniká a platí daně.

„Daňové zákony jsou složité a daňoví poradci pomáhají podnikatelům s jejich správným pochopením. Odstraňují tak riziko chybného postupu a možného následného postihu ze strany finančního úřadu, což je v konečném důsledku výhodné jak pro firmy, tak pro stát,“ komentuje výsledky průzkumu tajemník Komory, Radek Neužil.

Se svým daňovým poradcem je spokojeno 85 % dotázaných firem a živnostníků. Patříte k nim?

Průzkum dále odhalil:

  1. čeští daňoví poradci odvádí velmi dobrou práci,
  2. dlouhodobá spolupráce s poradcem ještě zvyšuje klientovu spokojenost,
  3. většina firem a živnostníků nemá přehled, co profese daňových poradců obnáší,
  4. lidé příliš důvěřují účetním a neznají jejich omezení.

2. Na složitosti to chce odborníka

Daňový poradce musí na rozdíl od účetních či auditorů zvládnout náročnou kvalifikační zkoušku, která zaručuje jeho odbornost. Je pojištěný pro případ škod a má povinnost mlčenlivosti o všech skutečnostech, o kterých se v souvislosti s daňovým poradenstvím dozvěděl. To je jedna z věcí, kterou o daňových poradcích málokdo ví.

Kvalitu daňového poradenství navíc zaručuje disciplinární pravomoc Komora daňových poradců ČR (KDPČR), kterou nad nimi má.

Pan Ing. Radek Bílý je hrdým členem KDPČR. Stal se garantem vzdělání v KDP a poskytuje tzv. kulaté razítko, které využijete, když potřebujete odklad daňového přiznání.

3. A na velikosti nezáleží

Daňové poradce využívají jak velké tak malé firmy a živnostníci. Nejčastěji se na ně obrací s konrétními daňovými záležitostmi, kontrolou správnosti daňových postupů a podáním daňového přiznání. Menší firmy s obratem do 30 mil. Kč je najímají i na zpracování účetnictví.

Primárně jim nejde o optimalizaci daní. Vyhrává u nich potřeba jistoty, že mají vše ohledně daní a účetnictví v pořádku a nezaskočí je žádná kontrola.

Předejděte mnohdy zbytečným a vleklým problémům s daněmi, mějte svého (oblíbeného) daňového poradce a můžete klidně spát.

V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat. Velmi rádi vám poradíme. Poskytujeme daňové poradenství a další účetní služby.