Přivýdělek navíc se vždy hodí

Pohled na statistiky průměrného platu v ČR je jedna věc, druhá je však fakt, že velké množství lidí má problém vyjít s příjmem z jednoho zaměstnání. Základní plat stačí na úhradu potřebných poplatků, a proto je cestou k vyššímu komfortu přivýdělek. Nejen studenti mají různé brigády. Peníze navíc se vždy hodí, leč je nutné myslet na to, že i přivýdělek při zaměstnání musíte zdanit. Pokud nevíte, jak tuto povinnost splnit, podívejte se na následující rady.

Podnikáte?

Jste-li zaměstnancem a chcete si vedle práce přivydělat podnikatelskou činností více než 6 000 Kč ročně, čeká vás daňové přiznání. Za předpokladu, že v zaměstnání odvádíte sociální a zdravotní pojištění, je vaše podnikání považováno za vedlejší činnost. Před začátkem podnikání je vhodné informovat zaměstnavatele, a to především kvůli tomu, aby nedošlo ke střetu zájmů. Pokud již podnikáte a nastupujete do nového zaměstnání, opět zaměstnavatele informujte. Vždy vyžadujte písemný souhlas.

Během prvního roku podnikatelské činnosti, která je považována za vedlejší činnost, vám nevzniká povinnost z této činnosti odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pojistné platíte teprve až po podání prvního přehledu. Sociální pojištění nemusíte platit, pokud roční příjem očištěný o náklady nepřekročí rozhodnou částku. Ta je pro rok 2016 stanovena na 63 865 Kč. Na druhou stranu pro zdravotní pojištění rozhodná částka není stanovena. Zálohy hradit nemusíte, pojistné odvedete až po podání prvního přehledu. Proč nemusíte platit minimální zálohy? Protože minimální vyměřovací základ pro vedlejší činnost neexistuje. Další dobrou zprávou je fakt, že můžete uplatňovat výdajové paušály a slevy na dani.

Dohoda o provedení práce

Kromě vlastního podnikání se může stát zdrojem přivýdělku práce prováděná na dohodu. Tuto dohodu můžete uzavřít s neomezeným počtem zaměstnavatelů s jediným omezením. U žádného z nich nesmí dohoda přesáhnout rozsah 300 hodin ročně. A jak se daní tento přivýdělek? Nepřesáhne-li vydělaná částka za měsíc více než 10 000 Kč, zdaní se příjem 15% srážkovou daní. Tento příjem již nemusíte nikde jinde uvádět. V některých případech pro vás může být výhodné zahrnout příjmy z dohodoy do daňového přiznání a následně zahrnout srážkovou daň na celkovou srážkovou povinnost.

Je-li váš příjem z dohody vyšší než 10 000 Kč měsíčně, musíte již podávat daňové přiznání, protože jsou příjmy zdaněny zálohou. Navíc takový příjem již podléhá odvodům na zdravotní a sociální pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti

Dalším řešením přivýdělku je dohoda o pracovní činnosti. Práce, kterou vykonáváte na dohodu o pracovní činnosti, nesmí přesáhnout rozsah 20 hodin týdně. Limitem pro odvod zdraovtního a sociálního pojištění je částka 2500 Kč. V opačném případě již odvody platit musíte. U dohody o pracovní činnosti je nutnost vždy odvádět zálohovou daň. Máte-li zaměstnání, platí, že po skončení daného zdaňovacího období podáváte daňové přiznání.

Dvě práce?

Další variantou je situace, kdy máte dva hlavní pracovní poměry, a to klidně u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnavatel za vás vždy platí povinné odvody na daň z příjmů a zdravotní a sociální pojištění. Zde však pozor! Daňové slevy a výhody můžete uplatnit vždy pouze u jednoho – u toho, kde bylo vámi podepsáno Prohlášení poplatníka k dani. V případě souběhu pracovních poměrů má zaměstnanec povinnost podat daňové přiznání.

 

V případě dotazů týkajících se problematiky placení daní nás neváhejte kontaktovat a my vám poradíme.

 

Chcete vědět více? Zeptejte se nás na Live-chatu.