Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření

V případě, že platíte hypotéku nebo máte úvěr ze stavebního spoření, je možné si základ daně snížit o zaplacené úroky. Jedna domácnost si pak může odečíst maximálně 300.000 Kč,  čímž lze snížit daňovou povinnost o 45.000 Kč. Pozor však na to, že snížení je možné pouze o zaplacené proky, ne o celou výši splátek. V případě, že sčítáte úroky z více půjček, pak i zde je hranice 300.000 Kč. K daňovému přiznání pak musíte předložit potvrzení o zaplacených úrocích, které vám vydá banka.

Penzijní a životní pojištění

Díky penzijnímu spoření a doplňkovému životnímu pojištění si můžete odečíst z daní až  12.000 Kč. Na dani pak ušetříte 1.800 Kč. Pro dosažení maximálního odpočtu musíte spořit 24 000 Kč ročně. Pro nižší odpočty musíte dosáhnout alespoň 12.000 Kč ročně.

U životního pojištění lze odečíst maximálně 12.000 ročně i  v případě, že máte více životních pojistek. Rovněž musíte splnit podmínku výběru peněz po 60 měsících trvání smlouvy nebo ve chvíli, kdy pojistník dosáhne 60 let věku.

Dary

V případě, že poskytujete dary, můžete využít daňovou úlevu. Musí jít však o tyto typy darů:

  • charita
  • zdravotnictví
  • věda
  • kultura
  • školství
  • sport, atd.

Minimální hodnota daru musí být alespoň 1.000 Kč nebo musí přesáhnout 2 % základu daně. Odečíst si pak smíte max. 15 % ze základu daně. Za odběr krve si můžete snížit základ daně o 2.000 Kč za každý absolvovaný odběr.

Studium

V případě, že jste v souvislosti se svým zaměstnáním museli absolvovat zkoušky, které ověřují výsledky dalšího studia, můžete si odečíst od základu daně až 10.000 Kč. Pro zdravotně postižené je stanovená částka až 13.000 Kč a pro osoby s těžkým zdravotním postižením až 15.000 Kč. Podmínkou je, že tyto náklady na vzdělání doposud nehradil zaměstnavatel.

Odborové příspěvky

Na daňové úlevy máte nárok také v případě, že jste členem odborů. Základ si můžete snížit až o 1,5 %, maximálně do 3000 Kč.

Doufáme, že jsou vám tipy, jak ušetřit, užitečné. Podněty k dalším tipům nám pište na plzen@dane-bily.cz nebo Facebookovou stránku.