Vrácení daní z Německa je zbrusu nová služba Domažlické kanceláře s.r.o. Trend pracovat v zahraničí je na vzestupu již několik let. V roce 2014 jezdilo do Německa vydělávat přes 110.000 Čechů. Jste jedním z nich? Nepromeškejte příležitost nechat si z daní něco vrátit! Moc často se to nestává.

Věděli jste, že jako Čech pracující v Německu máte nárok na vrácení daní? A nejen to! Pokud žijete v manželství, máte děti nebo je vaše žena na mateřské dovolené, můžete zažádat o vrácení daně z příjmu a o přídavky na děti, tzv. Kindergeld.

Vrácení daní z Německa zní dobře, ale je to pro mě?

Ještě jednou pro pořádek, za jakých podmínek máte nárok na vrácení daní:

 1. Pracujete v Německu
 2. Jste v manželském svazku
 3. Máte děti
 4. Vaše žena je na mateřské dovolené
 5. Platíte nájem v Německu
 6. Zaplatili jste letenky do a z Německa
 7. Nepracovali jste po celé zdaňovací období (od 1.1. do 31.12.)
 8. Pracovali jste na poloviční úvazek
 9. Změnili jste zaměstnání
 10. Měli jste 2 zaměstnání

Nárok na vrácení daní z jiného členského státu EU vychází z § 82, zákona č. 235/2004 Sb. a řídí se podle pravidel stanovených tímto jiným členským státem.

Daně Německo – jak to funguje?

Daňové přiznání se odevzdává nejpozději do 31.3. po skončení finančního roku. Zažádat o vrácení daní můžete 2 roky po skončení zdaňovacího období. Lhůta pro podání žádosti o vrácení daní je nejpozději do 31.5. následujícího kalendářního roku po období pro vrácení daně. V případě, že to nestihnete nebo se žádost nedostane do systému včas, vyhodnotí ji počítač jako nepřítomnou a vám přijde 1. upomínka. Máte tak čas poslat žádost do 31.12. téhož roku. Když ani tento termín nestihnete, máte ještě 2. upomínku. Poté se začnou strhávat penále. Nárok na vrácení daní z Německa jde až o 4 roky zpět (od 1.1.2011). To znamená, že za rok 2011 jste mohli žádat o daňovou refundaci do května 2015. Za roky 2012 – 2014 žádáte bez omezení.

Příklad: Pracovala jsem v Německu v roce 2010. Přiznání musím podat do 31.3.2011. Žádost do 31.5.2011. Když to nestihnu, musím to udělat nejpozději do 31.12.2012. Když zmeškám i po 2.upomínce, začnou se mi strhávat penále.

Co se týče délky období, za které žádáte vrácení daní, musí být minimálně 3 měsíce nebo 1 rok dlouhé. Pouze v případě, že dané období je na konci kalendářního roku (listopad, prosinec) můžete zažádat o vrácení daní za období kratší než 3 měsíce.

Základní formulář pro vrácení daní se jmenuje Lohnsteurebescheinugung (LBS) (překlad: souhrn ročních příjmů a odvedených daní, výslovnost: netuším). Získat ho můžete i od svého zaměstanavatele nejpozději do 28.2. následujícího roku. Jako pomůcka pro vrácení daní z Německa poslouží i poslední výplatní páska ze zaměstnání. Pokud tyto formuláře nemáte k dispozici, daňová kancelář Ing. Radek Bílý se o to postará. Finanční úřad v Německu požaduje originální formulář s razítkem. Pokud váš zaměstnavatel posílá údaje elektronicky, stačí finančnímu úřadu kopie. Ještě potřebujete potvrzení o domicilu. To vám vydá domovský finanční úřad.

Vyřízení vrácení daní z příjmu trvá přibližně 4 – 6 měsíců od okamžiku zaslání dat na daňový úřad.

Co všechno si z daní mohu odečíst?

 • Úlevy na děti – máte-li děti do věku 18 let a nebo jsou ještě studenti do 26 let, máte nárok na Kindergeld.
 • Pojištění
 • Příspěvky neziskovým organizacím
 • Příspěvky politickým stranám

Pár důležitých faktů, které vám možná unikly:

Jako fyzická osoba jste povinna odvést daň z příjmu. To je jasné asi každému. Činíte tak jako zaměstnanci i jako živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Pokud splňujete podmínky “trvalý pobyt” v Německu, vypočítává se vám daň z příjmu v Německu. Takže jako cizinec pracující v Německu platíte pouze daně z příjmu z Německa. O proplacení zdravotního a sociálního pojištění žádat nemůžete.

Vrácení daní – existují vůbec nějaké limity?

Ano. Částka, o kterou v žádosti o vrácení daní žádáte NESMÍ BÝT NIŽŠÍ NEŽ:

 • 400 EUR – za období kratší než 1 kalendářní rok, delší než 3 měsíce
 • 50 EUR – období 1 kalendářního roku nebo kratší než 3 měsíce

Výhodou spolupráce s daňovou kanceláří Ing. Radek Bílý je flexibilita, se kterou se staví k individuálním záležitostem jejích klientů.

 

Přejete si vrátit daně z Německa? Náš daňový poradce ví, jak na to!

 

Chcete vědět více? Zeptejte se nás na Live-chatu.

Nebo volejte Domažlickou daňovou kancelář s.r.o.: +420 379 482 816

 

Zdroj: Finanční správa