Několikrát zmiňovaný odklad EET na rok 2017 se dle posledního vyjádření Andreje Babiše konat nebude. Pozdější termín elektronické evidence tržeb by jistě nejednoho podnikatele potěšil, nicméně ministr financí ČR je přesvědčen o tom, že celý systém je připraven ke spuštění v dříve předpokládaném termínu. Co to v praxi znamená a kdo se na kontroverzní novinku musí připravit jako první?

Elektronická evidence tržeb (EET)

Odklad EET na rok 2017 nebude realizován. Tak zní definitivní rozhodnutí ministrace financí Andreje Babiše. Hotely a restaurace se tak musí aktivně připravovat, povinnost evidovat tržby pro jejich provozovatele platí již od prosince 2016. S ohledem na vánoční sezónu, která je pro mnohé podnikatele z pohledu tržeb a počtu zákazníků klíčová, to není zrovna vhodně zvolený termín. Mnohem větší smysl by dávalo spustit EET až po uplynutí Vánoc. S tím ostatně korespondují i názory podnikatelských asociací. Babiš však uvedl, že minimálně v počátku chce pomoci malým venkovským restauracím a hotelům dotací z evropských fondů. Právě hotely a restaurace jsou v první vlně, které se evidence tržeb (EET) dotkne. V březnu se pak přidají další typy podniků, konkrétně maloobchod a velkoobchod.

Harmonogram zapojení do EET

  • 1. prosince 2016 (8 měsíců po vyhlášení zákona) – Ubytovací a stravovací služby
  • 2. března 2017 (11 měsíců po vyhlášení zákona) – Maloobchod a velkoobchod
  • 3. března 2018 (23 měsíců po vyhlášení zákona) – Ostatní činnosti
  • 4. června 2018 (26 měsíců po vyhlášení zákona) – Vybraná řemesla a výrobní činnosti

Ministerstvo chce být benevolentní

Ministerstvo financí po zhodnocení aktuálního stavu kolem EET došlo k závěru, že je nutné především v úvodu preferovat benevolenci. V prvních měsících tak finanční správa nechystá okamžité pokutování a rozdávání sankcí. Finanční a celní správa, která v případě EET vykonává kontrolní činnost, bude poskytovat případné rady. Sankce by dle předpokladů měly být udělovány pouze za cílené obcházení zákona.